flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аналіз розгляду звернень громадян та юридичних осіб, що надійшли до Івано-Франківського апеляційного суду у І півріччі 2021 року

Право на звернення, як важливий конституційний принцип участі громадян в управлінні державними та громадськими справами знаходить свою реалізацію в Законі України від 02.10.1996 року «Про звернення громадян» (далі Закон).

Діловодство за пропозиціями (зауваженнями), заявами і скаргами громадян здійснюється  відповідно до вимог Інструкції з діловодства за зверненнями громадян, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 року №348.

Однією із основних функцій роботи відділу правового забезпечення та розгляду звернень громадян є забезпечення дотримання законодавства України при реєстрації, обліку та розгляді звернень громадян, які надходять до Івано-Франківського апеляційного суду.

Питання роботи зі зверненнями громадян постійно перебуває на контролі в голови апеляційного суду, заступника голови суду та керівника апарату суду. Особлива увага приділяється організації особистого прийому громадян, який здійснюється згідно положень Закону та відповідно до затвердженого графіка. У зв'язку із введенням Кабінетом Міністрів України протиепідемічних заходів прийом громадян в апеляційному суді не здійснювався, тому кількість прийнятих на особистому прийомі громадян зменшилась у порівнянні з минулими роками, зокрема:

 

- головою апеляційного суду –  прийом не здійснювався (9 – в першому півріччі 2020 року, 21 – за аналогічний період 2019 року, 25 – за перше півріччя 2018 року);

- заступником голови суду та керівником апарату суду проведено по одному прийому громадянину.

У першому півріччі 2021 року збільшилась кількість звернень громадян та юридичних осіб, що надійшли до апеляційного суду: 103 звернення (96 звернень громадян – за перше півріччя 2020 року, 89 звернень – за аналогічний період 2019 року, 86 – за перше півріччя 2018 року) (зображено на діаграмі, додаток №1).

Відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про звернення громадян» щодо електронного звернення та електронної петиції» громадяни можуть подавати до апеляційного суду електронні звернення з використанням мережі «Інтернет» та засобів електронного зв’язку. Електронне звернення пишеться у довільній формі, але має відповідати вимогам Закону. Із загальної кількості звернень у першій половині 2021 року – 47 звернень від громадян та юридичних осіб надійшли електронною поштою, що значно перевищує кількість електронних звернень в минулому році (30 – за аналогічний період 2020 року) (відображено у додатку № 2).

Із загальної кількості звернень 15 – від юридичних осіб (17 – за перше півріччя 2020 року, 37 – за аналогічний період 2019 року, 15 – перше півріччя 2018 року) (відображено у додатку № 3). З вищенаведеного можна зробити висновок, що кількість звернень юридичних осіб до апеляційного суду з кожним роком зменшується.

Працівниками відділу розглянуто 103 звернення, всі звернення розглянуті в межах строків, визначених Законом. Заяви, скарг та пропозицій, які згідно ст. 8 Закону залишаються  без розгляду, у першому півріччі 2021 року – відсутні.

Звернення, що надійшли до апеляційного суду, переважно стосувалися таких основних питань:

 

1) тяганини, допущеної при розгляді справ  – 3 (1 – в 2020 році, 4 – за перше півріччя 2019 року, 2 скарги надійшло в  2018 році);

2) відводу судді – 2 (1- в 2020 році,5 – за аналогічний період 2019 року, відсутні за 2018 рік);

3) незаконних дій (бездіяльності) суддів – 20 (12 – за 2020 рік, 10 – за перше півріччя 2019 року, 14 – в першій половині 2018 року);

4) зміни підсудності – 1 (4 – 2020 році, 5 – за першу половину 2019 року, не надходили у першій половині 2018 року);

         5) у 77 зверненнях громадянами та юридичними особами порушувались інші питання, зокрема: надання інформації щодо надходження та стан розгляду справ, строків подання та порядку оформлення апеляційних та касаційних скарг, видачі виконавчих документів в справі та їх дублікатів, сплати та повернення судового збору, видачі та роз’яснення судового рішення, незгоди з судовими рішеннями місцевих судів, неможливості ознайомитись з матеріалами справи та невидачі копій судових рішень, тощо.

Із вищенаведених показників можна зробити висновок, що в 2021 році збільшилась кількість громадян, які в зверненнях порушували питання незаконних дій або бездіяльності суддів апеляційного та місцевих судів.

Схематично аналіз розгляду звернень зазначено в таблиці (додаток №4).

У порівнянні з минулим  роком збільшилась кількість звернень громадян відносно:

- Івано-Франківського апеляційного суду – 14 (6 – за аналогічний період 2020 року)

- Івано-Франківського міського суду – 9 (5 – за першу половину 2020 року).

Згідно даних проведеного аналізу у першій половині  2021 року не надійшло жодної скарги від громадян відносно необґрунтованих дій чи бездіяльності суддів або працівників апарату наступних місцевих судів: Богородчанського, Болехівського, Верховинського, Косівського Надвірнянського, Рогатинського, Снятинського, Рожнятівського та Яремчанського міського суду.

За перше півріччя 2021 року всі звернення громадян розглянуті з дотриманням строків, встановлених законодавством. У зв’язку з об’єктивними причинами (складність скарги; витрата часу на надсилання та отримання інформації по справі, тощо) у деяких випадках термін розгляду звернень становив більше 15 днів. Звернення, розгляд яких потребував понад 30 та 45 днів, відсутні.

Керівництвом апеляційного суду постійно контролюється питання щодо дотримання порядку та строків розгляду звернень громадян, які визначені законодавством. З працівниками апарату суду та працівниками відділу правового забезпечення та розгляду звернень громадян проводяться навчання з вищевказаних питань.

У  першому півріччі 2021 року значно збільшилась кількість звернення від пенсіонерів та інвалідів – 29 (17 – за першу половину 2020 року, 11 – за аналогічний період 2019 року, 16 – за першу половину 2018 року). Відповідно до вимог законодавства України вищевказані звернення  громадян,  які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються апеляційним судом в першочерговому порядку.

Переважна кількість звернень, що надходили до апеляційного суду є необґрунтованими.  З аналізу розглянутих звернень можна зробити висновок, що наведені у них факти у більшості випадків не підтверджувались. У необхідних випадках керівництвом апеляційного суду та працівниками відділу вживались заходи для належного реагування, в межах наданих законом повноважень.

         Разом з тим, в першому півріччі 2021 року 2 звернення були обґрунтованим. Вказані зверення стосувалися внесення змін до бази даних автоматизованої системи документообігу Апеляційного суду                      Івано-Франківської області, оскільки в ЄДРСР помилково  проставлена  відмітка “Результат оскарження” та не внесено зміни до відомостей про набрання законної сили рішенням суду першої інстанції.

         У найкоротші терміни апеляційним судом направлено листа                     ДП «Інформаційні судові системи» для внесення змін до автоматизованої системи суду та скореговано відомості в базі даних суду.                  

 

 

Додаток: на 4 арк.

 

Додаток 1

 

Додаток 2

 

Додаток 3

 

Додаток 4