ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ голови Івано-Франківського апеляційного суду
від 07 липня 2023 року №32-од
ПОЛОЖЕННЯ
про волонтерську діяльність у сфері надання судових послуг
в Івано-Франківському апеляційному суді
- Волонтерська діяльність у сфері надання судових послуг в Івано-Франківському апеляційному суді (далі – волонтерська діяльність) – це добровільна діяльність студентів-волонтерів на безоплатній основі, яка спрямована на сприяння в наданні допомоги відвідувачам суду та розвиток й самореалізацію студентів.
- Волонтерська діяльність у Івано-Франківському апеляційному суді реалізується в межах меморандумів про співпрацю/договорів про співробітництво (далі – Угода про співробітництво), укладених між Івано-Франківським апеляційним судом та вищими навчальними закладами, які направляють студентів для участі в такій діяльності.
- Волонтерська діяльність провадиться студентами вищих навчальних закладів – учасниками Угоди про співробітництво.
- Волонтерська діяльність є складовою інтегрованої рецепції суду, яка покликана забезпечити відвідувачеві підтримку з моменту його входу до будівлі суду, водночас дає можливість працівникам апарату суду проконтролювати потік таких людей.
- Інтегрована рецепція суду (далі – ІРС) є першим пунктом, де користувач системи правосуддя контактує з працівниками апарату суду та має стратегічне значення для комплексної та зручної допомоги клієнту.
- Основною функцією студента-волонтера в системі ІРС є скеровування/направлення відвідувачів суду у потрібну їм точку суду, залежно від цілей їхнього візиту.
- Волонтерська діяльність ґрунтується на таких засадах:
– добровільність та доброчинність;
– законність;
– гуманність та гідність;
– спільність інтересів і рівність прав її учасників;
– гласність;
– відповідальність;
– конфіденційність;
– клієнтоорієнтованість.
Діяльність передбачає справедливе ставлення та належне інформування відвідувачів суду, виявлення бажання допомагати їм, володіння емпатією та отримання задоволення від розв’язання проблем інших.
- Волонтерська діяльність провадиться за такими напрямами:
– виконання первинних запитів відвідувачам суду;
– ефективне спрямування потоку відвідувачів;
– запобігання плутанині;
– заощадження часу працівників апарату суду;
– мінімізація запитів клієнтів після їхньої взаємодії з волонтером.
- Волонтери можуть залучатися до надання таких послуг:
-
- встановлення цілі візиту до суду;
– направлення в потрібну точку суду;
– надання дійсної контактної інформації (назва установи, номер телефону, адреса, назва посади, вебсайт та / або електронна адреса за можливості);
-
- координація та взаємодія з працівниками апарату суду;
– надання чітких орієнтирів, включаючи точне розташування пункту призначення (враховуючи поверх та номер кабінету);
-
- пояснення логістичних знаків;
– надання роздаткових матеріалів, які представляють та роз’яснюють основні особливості системи правосуддя в Україні, з акцентом на матеріали, що стосуються суду (можуть складатися з різноманітних інформаційних буклетів чи листівок);
– надання вразливим особам інформації про приміщення, наявні у будівлі суду (вбиральня для осіб з інвалідністю, місця для відпочинку дітей тощо);
– повідомлення іншого працівника апарату суду про необхідність надання допомоги особам з підвищеними стандартами підтримки та особливого захисту;
– надання доступу до типових форм для заповнення (наприклад, для написання заяви);
– участь в зборі інформації для оцінки рівня задоволеності клієнта після взаємодії з судом;
– надання інформації, порад чи іншої підтримки стороні судового розгляду, яка стосується суті судової справи, суворо заборонена.
- На волонтерів поширюються правила та вимоги, встановлені Положенням про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України, затвердженого Наказом Міністерства освіти України №93 від 08.04.1993.
- Як пункт першого контакту ІРС фактично є «обличчям» суду. Тому дотримання стандартів професійної поведінки представниками ІРС надзвичайно важливе. Це включає люб’язне, ввічливе та доброзичливе ставлення до клієнтів. Волонтери повинні бути незмінно чемними та шанобливими, а також показувати і висловлювати щире бажання допомогти у межах чинних правил безпеки та конфіденційності. Волонтери повинні носити діловий одяг.
- У разі згоди на співпрацю, вищий навчальний заклад, за попередньою домовленістю з керівництвом Івано-Франківського апеляційного суду, надсилає список студентів-волонтерів для підготовки та участі у волонтерській діяльності.
- Діяльність волонтера припиняється за згодою сторін Угоди про співробітництво, а в односторонньому порядку у разі, коли:
- вищий навчальний заклад/студент-волонтер відмовилися провадити волонтерську діяльність;
- Івано-Франківський апеляційний суд отримав скарги від осіб, яким волонтери надають допомогу, або працівників суду.
- Івано-Франківський апеляційний суд надає волонтерам необхідну інформацію у сфері надання судових послуг, всебічну допомогу і підтримку у провадженні їхньої діяльності та контролює її якість та своєчасність. Волонтери проходять обов’язкову підготовку згідно з програмою заходів, що додається.
- Координація та контроль волонтерської діяльності здійснюється куратором вищого навчального закладу спільно з керівництвом суду.